KRAJ
„Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali”. Tak ostro o sędziach prezydent Andrzej Duda nie mówił nigdy - 17.01.2020. 
„Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali”.
Tak ostro o sędziach prezydent Andrzej Duda nie mówił nigdy - 17.01.2020.

Jestem prezydentem Rzeczypospolitej i powiem bardzo mocno: nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy. – Tak, tu jest Unia Europejska i bardzo się z tego cieszymy, że jest, ale przede wszystkim tu jest Polska – tymi słowami Andrzej Duda skomentował próby blokowania reformy polskiego sądownictwa z zagranicy.
O potrzebie głębokiej reformy sądownictwa prezydent mówił podczas spotkania z mieszkańcami Zwolenia. Zdaniem głowy państwa niezbędne jest przywrócenie wymiarowi sprawiedliwości pozytywnej opinii i społecznego poparcia.
Andrzej Duda podkreślał, że sędziowie decydują o majątku i wolności innych ludzi, dlatego sami muszą być kryształowi. Właśnie po to, by „wyeliminować czarne owce” ze środowiska sędziowskiego, konieczna jest Izba Odpowiedzialności Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym.
– Po to, aby sędziowie umieli pokazać, że sami w ramach stanu sędziowskiego usuwają tych, który nie umieją zachować się przyzwoicie i nie spełniają standardów, aby wykonywać tę wielką społeczną służbę – sprecyzował Andrzej Duda.
Prezydent wyraził przekonanie, że reformę uda się doprowadzić do końca, pomimo sprzeciwu niektórych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości. Dodał, że sędziowie ci uważają się „za nietykalnych” i obawiają się utraty przywilejów uzyskanych - jak mówił - jeszcze za rządów PZPR, której często byli członkami.
– Nie będzie sprawiedliwości państwa, jeśli nie będzie odpowiedzialności wśród sędziów. Do dzisiaj są sędziowie, który służyli poprzedniej władzy. Dzisiaj próbują wmówić wszystkim, że jedyny dopuszczalny system to taki, gdzie sędziowie powołują sędziów – mówił w Zwoleniu prezydent Polski Andrzej Duda.
– Próbują nam dzisiaj to nasze prawo do posiadania uczciwego, dobrego wymiaru sprawiedliwości, do jego naprawy na wszystkie sposoby odebrać. Nie pozwólmy na to, aby inni decydowali za nas. My, Polacy mamy prawo sami decydować o sobie i swoich prawach – podkreślił Duda.
– Nie będą nam tutaj w obcych językach narzucali, jaki mamy mieć ustrój i jak prowadzić sprawy – mówił polski prezydent. Mieszkańcy Zwolenia na słowa Dudy zareagowali gromkim aplauzem. Słowa polskiego prezydenta to z pewnością aluzja do ostatniego orzeczenia Komisji Weneckiej, która jednoznacznie skrytykowała przepisy ustawy dyscyplinującej sędziów, którą chce wprowadzić polski rząd.

Źródło: https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-krajowe/art,429,prezydent-w-zwoleniu.html