POLSKA
Para prezydencka czyta św. Jana Pawła II - 17.05.2020.
„Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste”.
Para prezydencka czyta św. Jana Pawła II - 17.05.2020.
Prezydent z małżonką czytają „Pamięć i tożsamość”
W najbliższych dniach z pewnością będziemy więcej mówić o dziedzictwie wielkiego Polaka, św. Jana Pawła II. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 2020 roku, mija właśnie 100 lat od tej daty.
Para prezydencka zainaugurowała projekt Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie „Pamięć, która nie przemija. Czytamy teksty Św. Jana Pawła II”. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda czyta fragmenty „Pamięci i tożsamości” Jana Pawła II.

Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste. Umiłowanie historii, tradycji, języka, czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest Ojczyzna.
Nasze dzieje uczą, że Polacy byli zawsze zdolni do wielkich ofiar dla zachowania tego dobra, albo też dla jego odzyskania. Świadczą o tym tak liczne mogiły żołnierzy, którzy walczyli za Polskę ma różnych frontach świata. Są one rozsiane na ziemi ojczystej oraz poza jej granicami. Wydaje mi się jednak, że jest to doświadczenie każdego kraju i każdego Narodu w Europie i na świecie. Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka jest też wielkim obowiązkiem. Analiza dziejów dawniejszych i współczesnych dowodzi, że Polacy mieli odwagę, nawet w stopniu heroicznym, dzięki której potrafili wywiązać się z tego obowiązku, gdy chodziło o obronę Ojczyzny jako naczelnego dobra.
Nie oznacza to, że w niektórych okresach nie można było dostrzec osłabienia tej gotowości do ofiary, jakiej wymagało wprowadzanie w życie wartości i ideałów związanych z pojęciem Ojczyzny. Były to te momenty, w których prywata oraz tradycyjny polski indywidualizm dawały o sobie znać jako przeszkody.
Ojczyzna jest zatem wielką rzeczywistością -
to przeczytany przez prezydenta fragment części 12 „ Patriotyzm”.

Źródło: https://wpolityce.pl/polityka/500650-7-dni-po-terminie-para-prezydencka-czyta-sw-jana-pawla-ii