UNIA EUROPEJSKA
Michał Dworczyk Historyczny sukces Premiera Mateusza Morawieckiego - 10.12.2020.

Michał Dworczyk Historyczny sukces Premiera Mateusza Morawieckiego - 10.12.2020.
Michał Dworczyk
Historyczny sukces Premiera Mateusza Morawieckiego - 10.12.2020.
Wynegocjowane porozumienie oznacza realizację założonego celu - Polska otrzyma 770 mld zł, a mechanizm warunkowości zostanie wyraźnie ograniczony precyzyjnymi kryteriami. Stawką tych negocjacji były nie tylko należne Polsce środki, ale także przyszłość całej Unii Europejskiej. W uzgodnionych dziś konkluzjach nie ustąpiliśmy z żadnego zapisu, wynegocjowanego kilka dni temu wspólnie z Węgrami i prezydencją niemiecką. To ważny dzień dla Polski!
Źródło: https://www.facebook.com/DworczykMichal/
Sukces Polski w Brukseli
- Negocjacje budżetowe przyniosły nam bardzo dobry rezultat, bardzo dobry budżet. To środki, które mogą dobrze przysłużyć się do wyjścia z kryzysu - powiedział Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej po szczycie UE.
Zaznaczył, że ustalone zostały konkluzje wynegocjowane w ostatnich tygodniach razem z Węgrami.
- Wszystkie punkty od A do K tych konkluzji bardzo precyzyjnie określają rzeczywistość. Są tam te zapisy, o które się staraliśmy i na których nam zależało. Chcę jeszcze raz podziękować i podkreślić rolę naszej współpracy z Premierem Viktorem Orbanem i z V4, bo to stanowisko również Grupy Wyszehradzkiej - oznajmił.
Wskazał, że "w konkluzjach mamy jednoznaczność".
- Są tam sformułowania, które w bardzo prosty sposób opisują ten proces, jak on ma teraz wyglądać. Mało tego, jest tam bardzo wyraźne zdanie, że nawet samo ustalenie, że jest jakiś problem z tzw. praworządnością nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu sankcyjnego - oświadczył.
Podkreślił, że Komisja Europejska zobowiązała się do przełożenia tych zapisów na legislację i do stosowania tego rozporządzenia tylko w sytuacji, kiedy będzie zgodne z konkluzjami szczytu.
Źródło: http://pis.org.pl/aktualnosci/sukces-polski-w-brukseli