MIASTO
Miliony, które Dzierżoniów zdobył dzięki Unii Europejskiej - 07.01.2021.
Miliony, które Dzierżoniów zdobył dzięki Unii Europejskiej - 07.01.2021.
Już od kilkunastu lat fundusze unijne dla gmin pozwalają samorządom pozyskać potężne środki finansowe na inwestycje, dzięki którym polskie miejscowości z roku na rok stają się piękniejsze, nowocześniejsze i przede wszystkim bardziej przyjazne dla mieszkańców. W Urzędzie Miasta znajdują się urzędnicy, którzy sprawnie i profesjonalnie przechodzą przez wszystkie procedury i skutecznie pozyskują dla miasta dotacje.
Na co można otrzymać środki zagraniczne dla gmin?
Fundusze Europejskie dla samorządów są w Polsce proponowane w ramach Programów Regionalnych oraz Programów Operacyjnych. Poszczególne konkursy i nabory wniosków zawsze dotyczą konkretnego obszaru działania. Jeśli gmina chce na przykład zrealizować inwestycję związaną z budową nowej oczyszczalni ścieków, powinna szukać konkursów dotyczących gospodarki wodno-ściekowej w swoim regionie. Obszarów, w których proponowane są dotacje unijne dla gmin na projekty i inwestycje, jest bardzo wiele, a do najważniejszych z nich należą: infrastruktura, ochrona środowiska, informatyzacja, projekty społeczne, projekty kulturalne.
Infrastruktura i ochrona środowiska
W ramach tego obszaru realizowane mogą być projekty związane m.in. z infrastrukturą transportową, gospodarką wodno-ściekową i gospodarką odpadami, czy rekultywacją terenów zielonych. W szczególności programy dotacji dla gmin dotyczą takich projektów jak: budowa instalacji przeznaczonych np. do zbiórki i selekcji odpadów, rozwój sieci wodociągowych oraz kanalizacyjnych, budowa lub modernizacja oczyszczalni ścieków, budowa zbiorników retencyjnych, budowa dróg, zakup ekologicznego taboru dla transportu miejskiego (autobusy niskoemisyjne), tworzenie lub rekultywacja terenów zielonych, edukacja środowiskowa, zakup sprzętu dla służb ratowniczych, termomodernizacja budynków użyteczności publicznej i budynków mieszkalnych w celu poprawy ich efektywności energetycznej. Na jaki poziom dofinansowania można liczyć?
Wysokość dotacji zależy od konkursu - każdy konkurs ma określone indywidualne warunki i za każdym razem mogą one kształtować się nieco inaczej. Gmina lub inna jednostka samorządu terytorialnego może liczyć na dotację pokrywającą albo część kosztów kwalifikowanych projektu (np.do 85%) albo dofinansowanie na poziomie 100% wartości projektu.

W Dzierżoniowie największe środki pozyskano na infrastrukturę i ochronę środowiska.
- W zdecydowanej większości to pieniądze pozyskane przez miasto oraz spółkę Wodociągi i Kanalizacja. Swój, także ważny udział w transferze pieniędzy do Dzierżoniowa, mają też dzierżoniowscy przedsiębiorcy - czytamy w serwisie informacyjnym miasta. Do końca 2020 roku do Dzierżoniowa trafiło łącznie 182 mln 525 tys. 634 zł. to kwota niewybrażalnie wysoka. Należą się wyrazy uznania władzom miasta, samorządowi i urzędnikom którzy przygotowywali wnioski do poszczególnych konkursów dotyczących konkretnego obszaru działania. Jednak Unia Europejska nie jest instytucją charytatywną, finasuje projekty, ale wymaga środków własnych gminy. Dobrze by było, aby burmistrz podał wysokość wniesionych w latach 2014 - 2020 środków własnych, wtedy dopiero będziemy mieli prawdziwy obraz pozyskanych funduszy z UE oraz kosztów poniesionych przez miasto i mieszkańców płacących podatatki.
Polska płaci do unijnej kasy składki w wysokości ponad 28 miliardów zł. - czytamy w danych statystycznych. Te pieniądze mogłyby służyć Polakom. Unijne dotacje to tak naprawdę pożyczki. Stanowią one zaledwie 2% Polskiego budżetu. Wielu ludzi okłamywanych latami uwierzyło w mit iż to unia nas karmi i utrzymuje. W rzeczywistości to naród Polski ciężko pracujący ludzie powinni być podmiotem i suwerenem z opinią, którego każdy rządzący krajem w tym również samorządowcy, powinni się przede wszystkim liczyć.
Nie mniej należą się wyrazy uznania wszystkim którzy przyczynili się do tego spektakularnego sukcesu, efekty są widoczne na co dzień, nasze miasto i okolice pięknieją, jest coraz bardziej funkcjonalne i przyjazne mieszkańcom i środowisku.

Kazimierz M. Janeczko - Klub GP DzII.