KRAJ
Posłowie PiS zaapelowali do premiera o stopniowe łagodzenie obostrzeń dot. liczby wiernych w kościołach - 19.04.2020.
Posłowie PiS zaapelowali do premiera o stopniowe łagodzenie obostrzeń dot. liczby wiernych w kościołach - 19.04.2020.
Podczas wczorajszej konferencji prasowej Premier wraz z Ministrem Zdrowia przedstawili plan stopniowego odmrażania gospodarki i życia społecznego. Jestem przekonana, że równie istotne dla znacznej części Polaków jest stopniowe odmrażanie życia religijnego, które stanowi dla wielu osób podstawowe źródło nadziei i życiowych sił - pisze posłanka na Sejm RP Dominika Chorosińska. 
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego o stopniowe łagodzenie obostrzeń dotyczących liczby wiernych w kościołach. Politycy wskazali, że dla wielu Polaków możliwość uczestnictwa w życiu sakramentalnym stanowi istotne źródło duchowej i psychicznej siły.
Poparli tym samym stanowisko KEP-u, który zwrócił się do premiera, aby w kościele mógł przebywać jeden wierny na 9 mkw. Od poniedziałku ten limit ma wynosić 15 mkw.
Poseł PiS-u Mariusz Kałużny podkreśla, że autorzy apelu nie bagatelizują zagrożenia koronawirusem, ale aktualne obostrzenia są zbyt surowe.

– Uważamy, że życie religijne Polaków jest bardzo istotne, szczególnie w czasie epidemii. Nie powinno się zamykać kościołów. Oczywiście trzeba zachować rozsądek. To, czego Polakom oprócz chleba jest potrzebne, to właśnie wiara w Boga, Eucharystia. Nic nie może zastąpić Eucharystii, sakramentów świętych, sakramentu pokuty i pojednania. Nie ma dla tego alternatywy. Z dużym szacunkiem odnosimy się do nabożeństw online, w rodzinach, ale dla Eucharystii nie ma alternatywy – zaznacza Mariusz Kałużny.

Posłowie PiS zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego w obawie, że obecne restrykcje oddalą wiernych od Kościoła. Pod apelem złagodzenia obostrzeń podpisali się także między innymi posłowie Jan Dziedziczak, Jerzy Małecki i Anna Maria Siarkowska.

 Źródło: www.radiomaryja.pl/informacje/poslowie-pis-zaapelowali-do-premiera-o-stopniowe-lagodzenie-obostrzen-dot-liczby-wiernych-w-kosciolach/, tekst wykorzystywany wyłącznie jako prawo cytatu w myśl Art. 29. Prawo cytatu Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
APEL
o zmianę planowanych regulacji związanych z możliwością uczestnictwa w zgromadzeniach religijnych

Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze,
Jako posłowie na Sejm Rzeczypospolitej, reprezentanci obywateli i wyborców z naszych okręgów, dołączamy się do apelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego o bardziej spójne, proporcjonalne i sprawiedliwe kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach.
Podczas wczorajszej konferencji prasowej zaprezentował Pan, wraz z Ministrem Zdrowia, plan stopniowego zmniejszenia obostrzeń związanych z walką z pandemią koronawirusa. W pierwszym etapie zapowiedzianych działań, który ma się rozpocząć od poniedziałku 20 kwietnia, dopuszczone będzie, by w trakcie sprawowania kultu religijnego, czynności lub obrzędów religijnych – w danym obiekcie sakralnym znajdowała się jedna osoba na 15 m2. To ważny krok w kierunku normalizacji życia religijnego Polaków, za który jesteśmy wdzięczni. Niepokoi nas natomiast fakt, że wśród trzech kolejnych etapów znoszenia państwowych obostrzeń nie jest planowane dopuszczenie do uroczystości kościelnych większej ilości wiernych.

Dla wielu Polaków możliwość udziału w liturgii kościelnej i przyjmowania sakramentów stanowi istotne źródło duchowej i psychicznej siły, tak potrzebnej do znoszenia trudów obecnej sytuacji.

Czy w związku z tym na kolejnych etapach walki z wirusem COVID-19 możliwe jest wprowadzenie nowych rozwiązań, w jak największym stopniu bezpiecznych, jeśli chodzi o względy sanitarno-epidemiologiczne, a zarazem sprawiedliwych i uwzględniających potrzeby uczestnictwa w praktykach religijnych znacznej części polskiego społeczeństwa? Wedle zaprezentowanej przez Ministra Zdrowia prognozy, epidemia może potrwać w Polsce jeszcze nawet dwa lata. Nie wyobrażamy sobie, by „nowa normalność” oznaczała trwałe, liczone w latach odizolowanie większości społeczeństwa od możliwości osobistego uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej i innych obrzędach religijnych.
Dlatego apelujemy do Pana Premiera o uwzględnienie potrzeb Polaków w zakresie uczestnictwa w życiu religijnym w kolejnych etapach planu stopniowego zmniejszenia obostrzeń związanych z walką z pandemią koronawirusa.

Z wyrazami szacunku,
Kazimierz Choma, Dominika Chorosińska, Anna Dąbrowska Banaszek, Elżbieta Duda, Jan Dziedziczak, Barbara Dziuk, Grzegorz Gaża, Teresa Glenc, Kazimierz Gołojuch, Agnieszka Górska, Piotr Kaleta, Mariusz Kałużny, Fryderyk Kapinos, Maria Kurowska, Jacek Kurzępa, Jerzy Małecki, Dariusz Olszewski, Anna Maria Siarkowska, Sławomir Skwarek, Katarzyna Sójka, Beata Strzałka, Piotr Uściński, Patryk Wicher, Tomasz Zieliński.
Apel posłów popiera: Parafialny Oddział Akcji Katolickiej i 8. Męski Pluton Różańca Św. przy parafii pw. Królowej Różańca Św. w Dzierżoniowie, Obywatelski Ruch Patriotyczny w Dzierżoniowie oraz Klub GP Dzierżoniów II.

Polecam artykuły: Marzeny Nykiel - Czy „nowa normalność” ma być życiem bez sakramentów? Limity wiernych w kościołach na czas pandemii muszą zostać zmienione, apel Przewodniczącego KEP o proporcjonalne kryterium ustalania liczby wiernych w kościele oraz Przewodniczącego Episkopatu - Pandemia nie może nas oderwać od Mszy św.